صفحه اصلی > اخبار بيمارستان 


  چاپ        ارسال به دوست

راهنمای بیماران کرونا پس از ترخیص

راهنمای بیماران کرونا پس از ترخیص

راهنمای بیماران بستری شده با تشخیص بیماری کرونا-2019 پس از ترخیص

دوست عزیز، خوشحالیم که توانستید بیماری کرونا را شکست دهید و به سلامت از بیمارستان ترخیص شدید ولی باید به شما یادآور شویم که درمان شما هنوز کامل نشده و همچنان نیاز به مراقبت دارید.حال که سلامتی خود را بازیافتید، از شما تقاضا داریم نکات زیر را در منزل به دقت مطالعه و رعایت نمایید  تا در کنار حفظ سلامت خود، از انتشار بیشتر این بیماری و ابتلای سایر هموطنان عزیزمان به آن جلوگیری شود.

نکات کلی بهداشتی:

1-    داروهای تجویزی خود را به طورمنظم در زمان های ذکر شده در نسخه مصرف کنید و حتی اگراحساس بهبودی می کنید داروها را قطع نکنید تا دوره درمان کامل شود.

2-    این داروها بر اساس شرایط جسمی و وضعیت بیماری شما برایتان تجویز شده است. لطفا از توصیه کردن آنها به دیگران بپرهیزید.

3-     در صورتیکه سرفه شما بدتر شد، مجدد تب کردید یا تنگی نفس شما تشدید شد بلافاصله به مرکز درمانی مراجعه کنید.

4-    شما باید در یک اتاق مجزا از سایر اعضای خانواده استراحت کنید. اتاق مورد نظر باید یک پنجره باز و یک درب باز داشته باشد تا تهویه هوا به درستی انجام شود.

5-    تعداد دفعات خروج از اتاق را به حداقل برسانید و فقط برای موارد ضروری از اتاق خارج شوید. اطمینان حاصل کنید که محل هایی که شما و سایر اعضای خانواده به طورمشترک از آنها استفاده می کنید (مانند آشپزخانه و دستشویی) تهویه مناسب دارند.

6-    دراتاق مجزا و تخت مجزا بخوابید. اگر این امکان فراهم نیست و منزل شما فقط یک اتاق دارد از سایراعضای خانواده حداقل یک متر فاصله بگیرید و محل خواب خود را با فاصله انتخاب کنید.

7-    ظرف غذا و قاشق و چنگال شما باید از بقیه مجزا باشد. این وسایل باید پس از مصرف با آب و مایع ظرف شویی و جدا از ظروف سایراعضای خانواده شسته شود.

8-    تعداد کسانیکه از شما مراقبت می کنند باید محدود باشد. ترجیحا فقط با یک نفر که در سلامت کامل است و بیماری زمینه ای ( که خطر ابتلای وی را به بیماری کرونا بیشترکند مانند دیابت، مشکل قلبی و ...) ندارد در یک منزل بمانید. کسی اجازه عیادت از شما را ندارد تا زمانیکه کامل بهبود یابید وهیچ علامتی نداشته باشید. (این روند حدود 14 روز طول می کشد)

9-    محل هایی از اتاق که شما مکرر با آنها در تماس هستید باید به طورمکررشسته و ضدعفونی شود. این سطوح شامل میزهای کنار تخت، کناره های تخت و صندلی های اتاق می باشد. ابتدا با شوینده های معمول سطوح را بشویید و سپس با ضدعفونی کننده حاوی هیپوکلریت سدیم 5.5 %(برای تهیه این محلول یک لیوان وایتکس را با 9 لیوان آب مخلوط کنید) ضد عفونی کنید.

10-   بعد ازهر بار که فرد سالم با شما، محل هایی که شما رفت و آمد داشتید یا وسایل شما تماس داشته باشد باید دست های خود را با آب و صابون بشویید. همچنین قبل و بعد از درست کردن غذا، قبل ازغذا خوردن، بعد از استفاده از دستشویی و هرگاه که دست کثیف به نظرمی رسد، این کار برای شما و سایر افراد منزل ضروری است.(البته تاکید می شود که شما نباید برای سایراعضای خانواده غذا بپزید)

11-   بعد از شستن دست ها با آب و صابون از دستمال کاغذی به جای حوله برای خشک کردن دست ها استفاده کنید. اگرتهیه دستمال کاغذی برای شما مقدور نیست ازحوله پارچه ای استفاده کنید ولی به محض خیس شدن آنرا تعویض کنید و جدا ازسایرلباس ها بشویید.

12-    پس از شستن دست ها با آب و صابون ، شیر آب را نیز شسته و سپس اقدام به بستن آن بنمایید.

13-    به صورت مداوم دستگیره درب اتاق ها و سرویس های بهداشتی را ضد عفونی نمایید.

14-    دست شویی، حمام و کلیه سطوح توالت حداقل روزی یکبارباید ضدعفونی شود. اول با موادی که به طور معمول توالت را می شویید همه جا را بشویید. سپس آب بکشید و با ضدعفونی کننده های حاوی هیپوکلریت سدیم 5.5 %ضد عفونی کنید.

منبع: سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

 


١١:٠٦ - 1400/04/21    /    شماره : ٢٣٣٧٩    /    تعداد نمایش : ٤١٢خروج